Jak probíhá výměna elektroměrového rozváděče
V praxi dochází k situacím, kdy je nutná výměna elektroměrového rozváděče. Důvodů může být mnoho od jeho nedostatečnosti po technické stránce, například při potřebě zapojení FVE, přes důvody bezpečnosti provozu, až po znovupřipojení odběrového místa. Ať už elektroměrový rozváděč nevyhovuje z jakéhokoliv důvodu, je potřeba postupovat správně.
Výměna elektroměrového rozváděče si vždy žádá přístup, znalosti a kompetence odborníka. Pro přehled jsme připravili zásady, kterých je třeba se při výměně rozváděče držet.
Jaké zásady je potřeba splnit:
- Pohlídejte příkon – zejména u starších budov si dejte pozor na to, zda není nutné zažádat o zvýšení příkonu, tedy zvětšení proudu hlavního jističe. Pokud ano, je třeba podat žádost o navýšení dodavateli energií.
- Výměnu a rozplombování je nutné náhlásit distributorovi – při výměně elektroměrového rozváděče je nutné provést rozplombování. To je však nutné předem nahlásit provozovateli distribuční soustavy. Není totiž možné porušit plombu, která brání otevření vnitřní části elektroměrového rozváděče. Rozplombování lze nahlásit i online.
- Pořízení nového elektroměrového rozváděče – při výběru nového elektroměrového rozváděče je nutné pohlídat, aby odpovídal požadavkům odběrového místa. Na něm se může oproti předchozímu stavu například nacházet FVE.
- Po demontáži původního vybavení a vybourání případných rámů a dvířek je v některých případech nutné natáhnout v domě nové vedení, například k bytovým jednotkám, aby odpovídal nárokům na nové připojení.
- Na konci montáže, osazení elektroměru a dalších nezbytností, které vždy provádí odborník, je nutné provést revizi a zaslat podklady distributorovi, který zajistí zaplombování a případně osazení elektroměru.
Jaké jsou důvody pro výměnu elektroměrového rozváděče? Mohou to být rostoucí požadavky na energetickou náročnost, bezpečnost, stáří nebo příprava odběrného místa na FVE. Více jsme se tomuto tématu věnovali v našem minulém článku.