Jaké informace je nutné zjistit pro zadání výroby elektroměrového rozváděče?
Pokud jste si nevybrali z naší nabídky elektroměrových rozváděčů, můžeme vám nabídnout výrobu zakázkového elektroměrového rozváděče. Pro navržení konstrukce a ocenění výroby zakázkového elektroměrového rozváděče je nutné získat konkrétní informace od investora, elektrikáře, nebo projektanta. Zde jsou některé specifické parametry, které by investor, elektrikář, nebo projektant měli uvést:
- Maximální proudová zatížitelnost: Specifikujte jmenovitý neboli maximální proud, který elektroměrový rozváděč musí zvládnout. Například 63A, 100A, 200A apod. Tato hodnota obvykle odpovídá, nebo je vyšší, než předřazené pojistky v přípojkové skříni. Také ji lze spočítat na základě součtu proudů jističů před elektroměrem a jejich předpokládané soudobosti. Pokud bude rozváděč pouze pro jedno odběrné místo, je to většinou hodnota jističe před elektroměrem.
- Distribuční společnost: Každá distribuční společnost má své požadavky na elektroměrový rozváděč, proto je nutné specifikovat distribuční společnost v místě montáže rozváděče. Nejčastěji se v ČR jedná o ČEZ Distribuce, PRE Distribuce nebo EG.D (dříve EON Distribuce).
- Způsob osazení: Nejčastěji je u rodinných domů osazení v plastovém pilíři na hranici pozemku, nebo ve zdivu na fasádě. Také může být rozváděč osazen ve zděném pilíři na hranici pozemku a pak se jedná o rozváděč do zdiva. U bytových domů pak může být ve zdivu v rozvodně, nebo na chodbě. Pokud je rozváděč v evakuační cestě, je to také nutné uvést v zadání, protože u těchto rozváděčů je vyžadována požární odolnost. Občas se rozváděče osazují i jiným způsobem, například na stěnu nebo na sloup.
- Počet elektroměrů: Uveďte počet elektroměrů, které budou umístěny v rozváděči. Například jeden elektroměr pro celý objekt nebo samostatné elektroměry (uveďte počet) pro jednotlivé byty nebo jednotky. Pro každý elektroměr je také nutné zjistit:
- Jistič před elektroměrem: Specifikujte požadovaný proud, který bude nasmlouván s distributorem, nebo požadován u daného elektroměru, například 40A nebo do 63A.
- Počet fází: Specifikujte počet fází elektroměrového rozváděče. Vždy se jedná o jednofázový (230 V) nebo třífázový (400 V) systém.
- Sazba (noční proud): Uveďte požadavky na požadované sazby. Rozváděče pro garáže, chaty, nebo drobné odběry dostačují jednosazbové. Na druhou stranu rodinné domy, byty, areály, firmy a další objekty jsou většinou dvousazbové, tedy s nočním proudem a ovládáním spotřebičů. Také odběry jako nabíjecí stanice a výrobny je dobré řešit jako dvousazbová odběrná místa.
- Fotovoltaická elektrárna (FVE): Jsou odběrná místa, kde nepřipadá FVE v úvahu, kde lze s FVE počítat a kde je FVE již osazená. Pak je nutné specifikovat, že odběrné místo bude bez FVE, v odběrném místě je plánovaná FVE, nebo je v odběrném místě již osazená FVE, nebo jiný zdroj elektrické energie.
- Průřez a řešení přívodního vodiče: Specifikujte požadovaný průřez přívodního vodiče, který bude připojen na přívodu od distribuční sítě. Tato hodnota závisí na maximálním přípustném proudu a délce přívodu. U běžných jednotlivých odběrných míst většinou dostačuje do 16 mm2. Nejčastěji je přívod řešen koncově, tedy že kabel končí v rozváděči. V bytových domech se ale někdy používá přívod řešený stoupačkově, tedy přívod pokračuje bez přerušení k dalšímu rozváděči na dalším patře. Toto je nutné také specifikovat.
- Průřez vývodních vodičů: Uveďte požadovaný průřez vývodních vodičů pro každý elektroměr. Tato hodnota závisí na proudu jističe před elektroměrem, délce vedení a tím na úbytku napětí. U bytů a menších rodinných domů ve většině případů dostačuje do 16 mm2.
- Další specifické požadavky: V elektroměrových rozváděčích může být za určitých podmínek požadován a i osazen svodič přepětí, nouzové vypnutí CentralStop, dálkový odečet či jiné technologie. Požadavek je pak také nutné specifikovat v zadání či poptávce. Také pokud je například omezený prostor pro osazení, je to nutné specifikovat, aby se mohlo s omezením při návrhu a konstrukci počítat.
- Plánujte: Přípojka se většinou realizuje na desítky let. Je nutné zamyslet se také nad budoucností a naplánovat určité rezervy. Například pokud plánujete navýšení proudu hlavního jističe, nebo pokud by se mohl v budoucnu navýšit počet fází z 1 na 3. Je dobré počítat s dvousazbovým měřením u domů a domácností, kde je zatím měření jen jednosazbové. Také je možné ponechat rezervní místo pro další odběr, pokud třeba zvažujete podnikání či pronájem části objektu. Požadovaný budoucí stav je také nutné specifikovat v zadání. Pokud se bude s budoucím stavem počítat již při návrhu řešení, může to v budoucnu ušetřit značné náklady.
Tyto konkrétní informace o proudové zatížitelnosti, počtu elektroměrů, průřezu přívodu a vývodů, počtu fází, sazbových spínačů a další aspekty ovlivňují cenu rozváděče. Jejich přesná specifikace nám, jakožto výrobci elektroměrového rozváděče, umožní správně navrhnout konstrukci a ocenit náklady na výrobu zakázkového rozváděče, který splňuje vaše specifické potřeby a požadavky.
Pokud některý z parametrů neznáte, poraďte se s investorem, elektrikářem, nebo projektantem. Pokud jej nespecifikujete správně, nedostanete od nás nabídku se správnou specifikací pro vaší aplikaci a ani cena nebude odpovídat.
Poptávku a zadání můžete zaslat na některý z kontaktů zde, nebo můžete využít náš formulář poptávky elektroměrového rozváděče pro měření zde.